O nas:

"Należymy do Ruchu Szensztackiego, skupiającego ludzi mających dość bierności. Wspólnie próbujemy pracować nad własnymi charakterami oraz wzrastać w wierze. Założycielem Ruchu jest ojciec Józef Kentenich. Ruch w Polsce działa dwadzieścia pięć lat. W ciągu roku spotykamy się w grupach rozsianych po całej Polsce, a w czasie wakacji jeździmy na obozy rekolekcyjne. I Ty możesz się do nas przyłączyć."

Festiwal Młodzieży Szensztackiej 2006

Aktualności:

Już wkrótce lato!

Data: 13 V 2008 02:45

W związku z tym, że już niedługo rozpocznie się lato, a wraz z nim wiele okazji do rozmaitych spotkań i rekolekcji, w Czytelni pojawił się Terminarz rekolekcji letnich dla dzieci i młodzieży.

Pojawiło się tam również zaproszenie na JUBILEUSZ SANKTUARIUM SYJONU, który ma miejsce już w najblizszy weekend!!

Ponownie zachęcamy również do wypowiadania się co do Programu Festiwalu Młodzieży. Wciąż czekamy na ręce chętne do pomocy, a także głowy pełne pomysłów na zabawy i warsztaty, jakie mogłyby zostać w jego trakcie przeprowadzone. Wszelkie pomysły prosimy spisywać na Forum w tym temacie.

Uaktualniono równiez Galerię, a ze spraw czysto technicznych naprawiono wreszcie niedziałające linki do plików w formacie PDF. Teraz już wszystko powinno działać.


Wesołego Alleluja

Data: 24 III 2008 09:45

O, daj mi Ojcze przeżyć przemiany godzinę

Bym mógł w Chrystusie oznajmić nowinę

Ster świata, życia zrządzeń jest w ręku Boga

Chociaż cel zakryty, niepojęta droga

Ślepo się więc przez Ciebie Ojcze wieść pozwolę

Bylebym tylko pełnił Twoją wolę!

Pójdę za Tobą wśród mroków, podążę i nocą

Twa miłość bowiem czuwa - ona mi pomocą!

J. Kentenich

Drodzy Młodzi Przyjaciele!

Obchodzimy kolejne Święta Wielkanocne, Święta Paschy - to znaczy - święta przejścia ze śmierci do życia. Jaki mają one związek z młodością? Otóż młodość jest okresem paschy - to znaczy przejścia z okresu dzieciństwa do okresu dorosłości. Ta pascha jest nieraz bardzo długa i bolesna. Sami to wiecie. Ta pascha bywa również piękna i radosna, jak żaden inny okres w życiu człowieka.

Życzymy Wam, byście pod opieką Maryi i w mocy Chrystusa Cierpiącego i Zmartwychwstałego, mogli przejść z muszę do chcę, ze swawoli do wolności dzieci Bożych, z wątpliwości w wierze, wstydu i lęków do mocy świadectwa życia w przymierzu miłości.

Życzymy Wam Wielkanocnej Radości, która prowadzi uczniów Chrystusa przez mękę i krzyż do chwały zmartwychwstania - przez pracę nad sobą, przez wkłady do kapitału łask - do ideału człowieka wolnego, mocnego, gotowego do wielkich poświęceń i odpowiedzialnego za swoje czyny.

Nie lękajcie się! Przekazujcie ogień Waszych najpiękniejszych doświadczeń w przeżywaniu paschy młodości w cieniu Sanktuarium Waszym kolegom i koleżankom.

Zdrowia, odpoczynku, nowego zapału i wszelkiej pomyślności!

Z darem modlitwy

odpowiedzialni za Młodzież Szensztacką

Ojcowie i Siostry


Wielki Tydzień

Data: 20 III 2008 23:45

Za nami już Niedziela Palmowa - Czas radosnego witania Syna Dawidowego w Jerozolimie. Tego dnia co roku obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży. W tym roku był on przeżywany w szczególny sposób - gdyż wszyscy z niecierpliwością oczekujemy spotkania z ojcem świętym Benedyktem XVI, które będzie miało miejsce w dniach 15-20 lipca b.r. w Sydney, na antypodach. Informacje dotyczące ŚDM w Sydney, a także hymn tego spotkania (również w wersji polskiej) znaleźć można pod adresem: http://www.sydney2008.pl/

Ponieważ niewielu z nas będzie mogło uczestniczyć fizycznie w tym spotkaniu, pragniemy zaprosić wszystkich do duchowej łączności z młodymi zgromadzonymi w Australii. Aby jednak poczuć ducha wspólnoty i choć częściowo doświadczyć tego wielkiego wydarzenia, przy Sanktuarium Zawierzenia w Bydgoszczy w dniach 17-20 lipca organizowane jest spotkanie dające taką właśnie mozliwość! Wszelkie bieżące informacje dotyczące "Sydney na Piaskach" znaleźć można w temacie na Forum, a także pod adresem mailowym sydney-na-piaskach@googlegroups.com.

W Czytelni znaleźć można Orędzie Benedykta XVI na XXIII ŚDM w Sydney. Zapraszamy serdecznie do lektury rozważań na temat naszego tegorocznego motta, a także do obejrzenia Galerii, gdzie znajdują się zdjęcia z bieżących wydarzeń, m.in.: Czuwania na Jasnej Górze.


Jeszcze w okresie zwykłym

Data: 4 II 2008 23:50

W tym roku Środa Popielcowa przypada wyjątkowo wcześnie. Ledwie 4 dni dzielą święto Matki Boskiej Gromnicznej, do którego utrzymuje się atmosfera świąt Bożego Narodzenia (choinki, kolędy itd.), od Środy Popielcowej wyznaczającej początek Wielkiego Postu. Innym odczuwalnym dla wielu skutkiem tak wczesnego rozpoczęcia Wielkiego Postu, jest krótki karnawał...

Aby te wszystkie chwile nie uleciały zbyt szybko z naszej pamięci w Galerii pojawiły się linki do galerii ze zdjęciami oddającymi ten radosny i odświętny czas. W Galerii pojawiła się jeszcze jedna nowość, ale to z pewnością zauważycie już sami. Kto jest ciekawy powinien tam zajrzeć.

Pierwsze przymiarki do wiosennych porządków zanotowała także Czytelnia. Pojawiły się w niej także kolejne rozważania na temat tegorocznego motta!! Serdecznie wszystkich zapraszamy do ich lektury.

W ten oto sposób otwieramy drugi rok działalności niniejszej strony. Tydzień temu minął równo roczek od kiedy pojawiła się nowa odsłona Stronki Młodzieży Szensztackiej. Dziękujemy wszystkim tym, którzy przyczynili się przez ten czas do jej rozwoju, liczymy, że kolejny rok będzie jeszcze bardziej owocny. Zapraszamy tym samym każdego z Was do współpracy! Z wszelkimi pomysłami, propozycjami i uwagami piszcie na Forum.


Życzenia noworoczne

Data: 4 I 2008 23:40

Niech w chwale Pan zamieszka znów w mej duszy
Bym tak, jak Ty, podobnym był do Niego
Daj mi go nieść odważnie nowym czasom
By zajaśniały blaskiem Słońca z nieba.

por. J. Kentenich


Drodzy Młodzi Przyjaciele!

Nowy Rok - okazja, aby jeszcze raz powiedzieć sobie najpiękniejsze życzenia. W imieniu TEAMU młodzieżowego chcemy Wam wpierw podziękować za Wasze zaangażowanie w życie Kościoła, a przede wszystkim w życie naszego Ruchu. Dzięki Wam Kościół mógł poczuć, że żyje, że jest młody, że ma nadzieję. Dzięki Waszemu zaangażowaniu wielu Waszych przyjaciół zasmakowało w radości młodego Kościoła, w radości bycia w Szensztat. Doświadczyliśmy tego zwłaszcza podczas Festiwalu Młodzieży Szensztackiej 2007. Bóg zapłać Wam za to świadectwo wiary i radości! Czujemy się zbudowani!

Wracając jeszcze myślą do minionego roku, prosimy Was o wybaczenie nam wszelkich błędów, uchybień i słabości, które w jakikolwiek sposób podcinały Wam skrzydła, wzbudzały wątpliwości, czy były antyświadectwem. Mamy nadzieję, że z Waszą pomocą, zrobimy w przyszłym roku kolejne postępy na drodze stawania się dobrymi pasterzami. Dziękujemy tu za Waszą szczerość odwagę i współpracę.

Kochani, rozpoczynający się 2008 rok zapowiada się niezwykle interesująco dla młodych. Będzie to czas Światowych Dni Młodzieży, które przeżywamy pod hasłem: „Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i staniecie się moimi świadkami” (Dz 1, 8). Będzie to czas, w którym Bóg woła nas jako uczniów Chrystusa, aby z Sanktuarium przekazać Ogień Szensztatu Kościołowi i Światu. Będzie to czas zmagań o świętość codziennego życia, o rozwój naszych grup, o zrealizowanie osobistych planów i pragnień.

Z tej okazji życzymy Wam błogosławieństwa Bożej Dzieciny na każdy dzień Nowego 2008 Roku. Życzymy zdrowia, szczęścia i pomyślności, a przede wszystkim odwagi. Nie lękajcie się przekazywać rówieśnikom tego piękna, które jest w Was, które jest w Szensztat, które jest w Kościele. Tylko piękno pociąga i pobudza do życia. Nie lękajcie się! Ze szkoły ojca Kentenicha wychodźmy ku nowym wyzwaniom. Niech nas błogosławi Dziewica Maryja ze swoim Dzieciątkiem!


Z darem modlitwy i do Waszej dyspozycji

odpowiedzialni za młodzież szensztacką

Ojcowie i Siostry


Święta Narodzenia Pańskiego

Data: 26 XII 2007 23:20 Boże Narodzenie

„W pewnym człowieku narodził się Chrystus,
ale ów człowiek nie słyszał anielskich harf, ani śpiewu pasterzy, ani nie przyniósł Chrystusowi w darze swojego bogactwa na podobieństwo Trzech Mędrców, nie miał złota i mirry, ani nie uważał się za mędrca. Ofiarował Mu natomiast swoją samotność, swoje cierpienia, swoje grzechy, swoją biedę, swoje upadki. Po prostu wszystko co posiadał. Powiedział: Ty zawsze polujesz na człowieka, Panie! Upodobałeś sobie mnie, chociaż nie wiem dlaczego...
Tak narodził się Chrystus w pewnym człowieku.”

W tym świątecznym czasie życzymy Wam wszystkim, aby Chrystus rodził się także w Was... Nie tylko od święta, nie tylko w "Boże Narodzenie", lecz aby Jego narodziny miały miejsce każdego kolejnego dnia. Nie zważając na nieumyte okna, krzywo powieszone lampki, czy tylko "11 potraw" na stole Waszego serca... Chrystus nie pogardził brudną i śmierdzącą stajnią, jako miejscem swych narodzin właśnie po to, aby żaden człowiek nie zwklekał z przyjęciem go do czasu "zapewnienia odpowiednich warunków" czyli "uporządkowania całego życia". Aby udało się to zrobić najpierw musi w nim zagościć właśnie Chrystus! Życzymy Wam zatem odwagi przyjmowania Chrystusa pomimo niedociągnięć i ułomności naszych serc... Niech przemienia je obecność nowonarodzonego Zbawiciela.


Czas adwentu

Data: 13 XII 2007 22:20

Nadszedł nowy rok kościelny. A wraz z nim nowe motto dla kościoła: "Bądźcie uczniami Chrystusa". W to motto głęboko wpisuje się również motto dla całego Ruchu Szensztackiego: "Z Sanktuarium przekażcie mój ogień". W zeszłym roku pracowaliśmy nad niesieniem piękna wierności... Po tym roku wiemy jak trudno jest być wiernym... Wiernym: obowiązkom, zasadom, przekonaniom, Przymierzu Miłości... Jednak jesteśmy świadomi również, jak bardzo jest ona ważna, ilu problemów pozwala uniknąć, jak bardzo jest ona piękna i jak my dzięki niej jesteśmy piękni! To jednak wciąż za mało ;) Musimy iść dalej w naszej drodze ku świętości. Stąd właśnie nowe motto, które każe nam iść dalej.

Aby jednak to uczynić musimy odpowiedzieć sobie na bardzo konkretne pytania: Co to motto oznacza dla mnie? Jak przekazywać ten ogień? Na ile on tak naprawdę we mnie płonie? A jeżeli przygasł, co zrobić, aby go na nowo rozpalić i tym samym móc go dalej przekazywać? Co JA mogę zrobić dla rozwoju Ruchu? Jak mogę się mocniej zaangażować w prace mojej grupy? Co JA mogę zrobić dla moralno-religijnej odnowy kościoła i świata? Naszym zadaniem na ten rok jest właśnie nieustanne odpowiadanie na te pytania. To od nas i naszych odpowiedzi na te pytania już dziś (!!) zależy jak będzie wyglądał Ruch Szensztacki w Roku Jubileuszu 2014.

Pomocą przy szukaniu tych odpowiedzi może być adwentowe rozważanie o. Romualda na temat tegorocznego motta, zamieszczone w Czytelni.

Z mojej strony ;) w ramach przyłożenia się do obowiązków związanych z tą stronką uporządkowałem linki do zdjęć z ostatniego półrocza, Galeria jest w pełni aktualna :D.


Festiwal Młodzieży Szensztackiej

Data: 9 X 2007 13:30

Po nieco wydłużonej wakacyjnej przerwie czas najwyższy napisać co nowego słychać u Młozieży Szensztackiej. A działo się przecież niemało. Jak co roku młodzież związana z Ruchem z utęsknieniem wyczekiwała czasu Festiwalu. W tym roku przypadł on na weekend przełomu sierpnia i września 30.08-2.09. Na ten właśnie czas najbardziej niecierpliwie czekali wszyscy ci, którzy poprzez nasze forum starali się dopomóc w jego organizacji. Pierwszy raz mieliśmy tak niesamowitą możliwość współtworzenia tej imprezy w tak szerokim gronie.
Wszystkim, którzy dzielili się swoimi pomysłami i uwagami dziękujemy serdecznie. To dzięki Wam Festiwal wyglądał tak wspaniale. A jak dokładnie wyglądał przeczytać można w obszernej relacji Wojtka. Oprócz tego zapraszamy serdecznie (jeżeli ktoś jeszcze tego nie uczynił) do dzielenia się swymi przemyśleniami, wrażeniami, relacjami, no i oczywiście zdjęciami z tego wydarzenia w tym temacie na forum.


Dzień Dziecka

Data: 19 VI 2007 23:30

Również i tym razem mogę z czystym sumieniem napisać, że poprzedni weekend obfitował w rozmaite wspaniałe wydarzenia, co więcej nie przy jednym, a przy dwu Sanktuariach!

W Bydgoszczy, w cieniu Sanktuarium Zawierzenia, miało miejsce zapowiadane wcześniej comiesięczne Diecejzalne Spotkanie Młodzieży oraz doroczny Dzień Dziecka.
Pierwsze z tych wydarzeń przyniosło ze sobą wiele głębokich przemyśleń i pomocnych rad odnośnie tego Jak żyć? Jak w życiu codziennym radzić sobie z problemami, z cierpieniem, jak przezwyciężać własną niedoskonałość... Szczególną łaską, która nas spotkała, było osobiste Błogosławieństwo Prymicyjne udzielone przez trzech Neoprezbiterów naszej diecezji. Całe spotkanie zakończyło się wspaniałym występem zespołu Dzieci Naszego Taty.

Następnego dnia czekało nas dużo pracy, ale jeszcze więcej radości. Nic bowiem nie daje większej satysfakcji niż wywoływanie uśmiechu na twarzy dziecka! Oprócz licznych zabaw i konkurencji plastycznych, technicznych, muzycznych i sportowych szczególnym powodzeniem cieszyły się zdjęcia na motorach, które obejrzeć można tutaj, a także warsztaty o przyjaźni. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w przygotowaniach do tego wspaniałego wydarzenia, a także wszystkim darczyńcom, dzięki którym dzieci mogły tak radośnie spędzić ten czas.

Z kolei w cieniu Sanktuarium Jedności w Rokitnicy odbywał się Festyn Rodzinny, który równiez obfitował we wszelkiego typu atrakcje: koncert chóru z Parafii Św. Anny z Łabęd, zespołu Mery Lu z muzyką rozmaitych gatunków, gry i zabawy sportowe dla dzieci, aukcja kwiatowa, program artystyczny, "Mikrofon dla wszystkich", loteria fantowa oraz sklepik prowadzony przez młodzież. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na wyjazd młodzieży po Sanktuariach Maryjnych. Życzymy jak najczęstszego otwierania tego sklepiku oraz bardzo długich przed nim kolejek ;). Szersza relacja z tego Festynu znajduje się na Forum.

Przy okazji tej aktualizacji dodano znów linki do zdjęć z różnych wydarzeń, włącznie z marcowym Czuwaniem na Jasnej Górze oraz wyjazdem z Rokitnicy do Prasanktuarium w Schoenstatt.


DSM

Data: 18 V 2007 21:30

W ubiegły weekend miejsce miało drugie już z kolei Diecezjalne Spotkanie Młodzieży odbywające sie w cieniu Sanktuarium Zawierzenia na Bydgoskich Piaskach.

W czasie poprzedniego - kwietniowego - spotkania przyglądaliśmy się naszemu powołaniu: do życia, do bycia mężczyzną, lub kobietą, do konkretnego zawodu, do małżeństwa, życia w pojedynkę lub życia konsekrowanego. Zastanawialiśmy się jak to powołanie odczytać i szczęśliwie realizować.

Przy okazji bieżącego spotkania na warsztat wzięliśmy tak ważną sferę życia każdego, nie tylko młodego, człowieka, jaką jest Miłość. "Kochać i być kochanym. Miłość i odpowiedzialność" było tematem tego spotkania. Nigdzie nie można się lepiej nauczyć Miłości niż w czasie Ofiary Eucharystycznej. W niej też szukaliśmy podstawy i natchnienia do dyskusji w grupach, które miały miejsce później. Jeszcze przed przedstawieniem wyników tej dyskusji, zapłonęło ognisko, które było wyraźnym symbolem, że tak jak płomień trawi wszystko to co składa się na ognisko, tak też wszystkie nasze czyny, tworzące nasze codzienne życie, powinny być przeniknięte Miłością bliźniego.

Mnie, osobiście, najmocniej ujął fakt, iż podtrzymywanie życia pełnego Miłości bliźniego wymaga działania, tak samo jak przygasające ognisko. Aby ognisko mogło dalej płonąć należy dorzucić drew. Tak samo Miłość bliźniego, może trwać i rozwijać się jedynie w działaniu skierowanym na drugiego człowieka.

Kolejne spotkanie z cyklu DSM będzie miało miejsce 12 czerwca i zmierzymy się wówczas z pytaniem: "Jak żyć? Moc w słabości się doskonali"

W celu zapoznania się z większą ilością szczegółów dotyczących tych Spotkań, a także podzielenia się wrażeniami, przemyśleniami i propozycjami dotyczącymi tych spotkań zapraszamy do dyskusji na Forum DSM. Poszukujemy również chętnych do współtworzenia strony DSM.

W Galerii znaleźć można odsyłacze do nowych zdjęć, zarówno z DSM-ów, jak i innych okazji.


Chrystus Zmartwychwstał!

Data: 9 IV 2007 0:30 Zmartwychwstały

„Każdy ma swoją Galileę, gdzie zmartwychwstały Chrystus czeka na niego. Całe życie człowieka, jego praca i cierpienia, jego tworzenie i doznania są krokami do paschalnej Galilei. Jedni czynią to świadomie i z wiarą, inni "siłą ciężkości", jaką jest przemijanie, wpadają w otwarte ramiona zmartwychwstałego Pana.”
Ks. Roman Rogowski

Z okazji Świąt Zmartwychwstania naszego Pana - Jezusa Chrystusa, życzymy Wam, drodzy Czytelnicy, abyście zawsze dążyli do Chrystusa w sposób w pełni świadomy. Aby to dążenie zawsze prowadziło Was pośród chwil radosnych, a także dodawało sił w chwilach trudnych i chwilach cierpienia. Niech Trzykroć Przedziwna Pani - nasza najlepsza Matka i Wychowawczyni, wpiera nas na tej naszej wspólnej drodze do świętości... Alleluja!

Przy tej okazji w Czytelni znalazło się Wielkanocne kazanie bp. Zawitkowskiego - "Świąteczny spacer", a także TERMINARZ rekolekcji i spotkań Młodzieży Szensztackiej zaplanowanych na lato 2007. Wzbogacił się także dział "Linki"...


Rekolekcje

Data: 27 III 2007 15:30

W zeszłym tygodniu odbyły się trzydniowe rekolekcje dla dzieci i młodzieży prowadzone przez s. M. Edytę. Odbywały się one równolegle w dwóch parafiach: Matki Bożej Zwycięskiej w Bydgoszczy oraz Świętego Andrzeja Boboli w Radziczu. W prowadzeniu rekolekcji pomagała młodzież szensztacka z diecezji bydgoskiej i toruńskiej. Zdjęcia można obejrzeć tutaj:

Radzicz
Bydgoszcz klasy V-VI i gimnazjum
Bydgoszcz klasy I-IV


Reorganizacja Czytelni i Galerii

Data: 27 III 2007 13:50

Dziś miała miejsce pierwsza naprawdę duża aktualizacja strony... Rzekłbym wręcz, że zupełnie przebudowane zostały działy: Czytelnia oraz Galeria. Zdecydowanie wykroczyliśmy już poza to, co znajdowało się na starej stronie. Mam nadzieję, że z pomocą Waszą i MTA uda się ten dynamiczny rozwój kontynuować. Z pewnością wiele jest jeszcze do poprawienia i tu czekam na Waszą pomoc...

Dziękuję tym wszystkim, którzy przyczynili się do tej dzisiejszej aktualizacji i zapraszam do dalszej współpracy.


Czuwanie Ruchu Szensztackiego na Jasnej Górze

Data: 12 III 2007 0:35

Już w najbliższy weekend tj. 17/18 marca odbędzie się doroczne czuwanie nocne Ruchu Szensztackiego na Jasnej Górze. To ostatnia chwila, aby się jeszcze zapisać. Dla diecezji bydgoskiej zapisy u kierowników diecezjalnych - państwa Bodzek.
Przy tej okazji w Czytelni umieszczone zostało świadectwo wygłoszone na ubiegłorocznym czuwaniu przez Łukasza Krzemińskiego - przedstawiciela Szensztackiej Młodzieży Męskiej.

Dorzucona została także garść linków, wartych odwiedzenia.

No i oczywiscie jak zwykle drobne poprawki ;)


Schoenstatt-Summer

Data: 17 II 2007 23:50

Dziś na stronce pojawił się w Czytelni nowy artykuł, dotyczący szczegółów projektu „Schoenstatt-Summer”, czyli „Lato w Szensztat”. Znajduje się tam również formularz zgłoszeniowy. Sprawa jest dość pilna, więc prosimy o jak najszybsze zgłaszanie się. Liczba miejsc również jest ograniczona ;) A wrażenia z pobytu u źródła całego Dzieła są naprawdę nie do przecenienia!

Przy okazji wprowadzone zostały drobne poprawki i usprawnienia na stronie ;)


Nowy Rok - Nowa strona

Data: 28 I 2007 18:59

NCPP!

Nie tak dawno jeszcze witaliśmy wspólnie, bądź w duchowej łączności, Nowy Rok 2007... Skoro jednak opadły już sylwestrowe emocje, czas zabrać się porządnie do roboty ;) Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami do użytku oddana zostaje nowa odsłona stronki Młodzieży Szensztackiej! Mam nadzieję, że będzie się ona dynamicznie rozwijać i że będzie dobrze służyć, zarówno nam jako młodzieży, jak i całemu Ruchowi Szensztackiemu.
Wszelkie uwagi dotyczące tej strony, prosimy zamieszczać w tym temacie na Forum Dyskusyjnym :).


Strona Główna

Site Design by Pegasus - Pegaweb Web Design & Photohop Tutorials.