Facebook

Festiwal Młodzieży 2015 Email
Spotkania ogólnopolskie - Relacje
Wpisał Karolina Wycisk   
Środa, 02. Wrzesień 2015 21:23

Festiwal Młodzieży 2015

Festiwal Młodzieży jak co roku był pełen wrażeń i emocji.
Tegoroczne motto "Po owocach ich poznacie" towarzyszyło nam na każdym kroku.

W środę wszyscy uradowani i pełni zapału przybyli do Świdra - naszej pięknej ostoi. Było nas ponad 110 osób! :) Festiwal rozpoczęliśmy hymnem tegorocznego Festiwalu, który został napisany i skomponowany przez Roberta Nowaka. Później każdy z nas mógł wylosować "Cichego" Przyjaciela; a więc tak poznawaliśmy i odkrywaliśmy siebie nawzajem. Nasz dzień nie mógł obyć się bez Mszy Świętej, której przewodniczył niezastąpiony o. Wojciech. Wieczorem grupa dziewcząt i chłopców z Archidiecezji Gdańskiej przygotowała wieczór "Oscarów 2015". W czasie tej gali zaprezentowano różne kategorie w których brały udział prezentacje podsumowujące rok 2014/2015 w poszczególnych diecezjach. Śmiechu było co nie miara, tym bardziej, że w międzyczasie mogliśmy brać udział w teleturniejach "Jaka to melodia?"czy "Familiada". W tej przemiłej atmosferze udało nam się zintegrować i wspólnie pośmiać. :) Po pełnej wrażeń gali udaliśmy się na modlitwy i chłopcy udali się do Józefowa, a dziewczyny do swoich pokoi.

Kolejnego pięknego poranka udałyśmy się na modlitwę. Czwartek był dniem w stanach. Konferencję dla dziewcząt poprowadziły 3 niesamowite osoby: Pani Agnieszka, która przybliżyła nam życie z Matką Bożą w małżeństwie na drodze Związku Rodzin, s.M Anna, która odkrywa miłość Matki Bożej w życiu konsekrowanym oraz Pani Anna Kornelia, która należy do Ligi Kobiet w Bydgoszczy.  Każde świadectwo pozwoliło nam, dziewczętom odkryć piękno różnorodności powołań kobiety w Ruchu Szensztackim. Przy okazji tej konferencji mogłyśmy coraz głębiej odkrywać w sobie ideał osobisty. Każde słowo do nas skierowane pozwoliło rozwiać wątpliwości dotyczące naszej duchowości. s.M Anna przypomniała nam o tym, że jesteśmy piękne! A naszą piękność i czystość przedstawiamy przez to, co oglądamy, co czytamy, o czym myślimy. Po wygłoszonych konferencjach każda w grupach mogła podzielić się własną opinią i przemyśleniami. Po obiedzie udałyśmy się do Józefowa, gdzie czekali na nas chłopcy. Nasz przyjazd rozpoczął się Mszą Świętą w cieniu Sanktuarium Syjonu. Podczas kazania mogliśmy przypomnieć sobie o tym kim są dla nas rodzice, jak wiele im zawdzięczamy. Sądzę, że każdy uświadomił sobie to, iż mama i tato są dla nad najważniejsi. Po Eucharystii odbyły się zawody (gry i zabawy) zorganizowane przez ojca Wojtka. Wiele śmiechu i wysiłku towarzyszyło uczestnikom w zaciętej rywalizacji. Nie były to łatwe konkurencje, ale z pewnością sprawiały wiele uśmiechu na twarzy. Po zawodach udaliśmy się wszyscy do Świdra na kolację. A potem. poszliśmy w tany, które prowadziła s.M Michalina. :D Oczywiście przy okazji mogliśmy porozmawiać a nawet pośpiewać . Tanecznym krokiem udaliśmy się do auli, by wysłuchać wspomnień z Jubileuszu 2014 w Schoenstatt. Opowiadania dziewcząt i Oskara oraz kleryka Rafaela pozwoliły wczuć się w klimat Jubileuszu. Było przepięknie i wzruszająco. Czwartek zakończyliśmy Adoracją przygotowaną przez diec. Warszawsko-Praską. Ten czas był możliwością osobistej rozmowy z Panem Bogiem. Mogliśmy pojednać się z Jezusem w Sakramencie Pokuty. Mogliśmy dosłownie usiąść przy Najświętszym Sakramencie i uwielbiać Jego dobroć. Był to czas pełen chwały.

Piątek rozpoczęliśmy wspólnie modlitwą. Dzień ten był poświęcony Przymierzu Miłości z Matką Bożą. Temat ten przybliżył nam kleryk Przemek. Później w grupach dzieliliśmy się życiem  Przymierzem Miłości na co dzień. Przymierze Miłości jest stale w nas odkrywane, a Matka Boża czuwa nad nami i codziennie daje nam tyle dobroci! :) Diecezja Bydgoska umożliwiła nam głębsze poznanie siebie, w grupach kroczyliśmy po wyznaczonych dla nas ścieżkach i przy poszczególnych stacjach odpowiadaliśmy sobie osobiście na pytania dotyczące naszej wiary, naszych czynów czyli: naszego życia. Ostatnia stacja to najważniejsza: Sanktuarium Wierności. Jeden z uczestników Festiwalu - Wojtek Lassotta zawarł Przymierze Miłości z Matką Bożą. Po pięknym nabożeństwie  rozpoczęliśmy agapę oraz kolejną część tańców. Wieczór zapowiadał się wspaniale. Nasi konferansjerzy: Agata i Oskar poprowadzili Pogodny Wieczór, na którym swoimi talentami podzielili się z nami  m.in: s.M Zoja z utworem Vivaldiego (który wszyscy znamy z reklamy Delux :D) , Adam Kokoszka z kuglarstwem, Marianna i Ola w duecie, Wioletta z piosenką Hallelujah, Mateusz Szymanowski z gitarą, Angelika podzieliła się swoim artystycznym talentem jakim jest malarstwo, Oskar stał się Blondynką i rozbawił wszystkich do łez. Był również „skecz” przygotowany przez dziewczyny z Trójmiasta i kl. Przemka „Dom Toma”. Cały wieczór był pełen śmiechu, radości i wdzięczności. :) Wieczór zakończył się bajką przygotowaną przez diec.Warszawsko-Praską. Mogliśmy zastanowić się : Po co tu jesteśmy? Jakim jesteśmy owocem? Jacy jesteśmy? Po bajce zaprezentowany został talent s.M Renaty, która upiekła nam pyszną szarlotkę. Mi osobiście baardzo się podobało. Po modlitwach ze smutkiem "udaliśmy" się do pokoi.


Sobota czyli tak tragiczny dla nas koniec Festiwalu . Zakończyliśmy go Eucharystią, prosząc o potrzebne łaski na rok szkolny. Pełni smutku ale i wdzięczności oraz podziękowań za ten czas pożegnaliśmy się, obiecujac, że spotkamy się za rok na SYD - Szensztackim Dniu Młodzieży! :) Festiwal był dla mnie czasem pięknym, chciałabym przeżyć go jeszcze raz tak samo!

Zdjęcia autorstwa Beaty Sładek: [klik]