Serce Matki Bożej jest też źródłem wielorakiej radości. Młodość i radość idą zawsze w parze. Być chrześcijaninem to być radosnym. Sądzę i wolno mi to powiedzieć oraz zaakcentować, że być Polakiem i być radosnym to dwa nierozdzielne pojęcia, wzajemnie się warunkujące. Potrzeba radości jest podstawowym pragnieniem. Musimy mieć radość w sobie. Dlatego z pewnością niejednokrotnie odczuwamy, że gdy serce wypełnia radość, wówczas otwiera się ono na wszystko co wielkie.

Nawet zdrowie fizyczne jest uzależnione od osiągnięcia prawdziwej radości. Serce nieustannie pragnie radości. (…)

Prawdziwa radość jest zawsze wypoczynkiem wszystkich naszych dążeń w Najwyższym Dobru. Wiemy przecież kto jest Najwyższym Dobrem. Jest nim Bóg. Skoro więc mówię, że serce Matki Bożej jest źródłem prawdziwej radości, tym samym chcę powiedzieć, że Matka Boża będzie się starała byście zawsze znajdowały Boga”.

Wykład Ojca Kentenicha do polskich dziewcząt,

Szensztat, 11.02.1946 r.

Dzisiejszy świat pędzi tak szybko, że często nie zastanawiamy się ile radości jest w naszym życiu, ile uśmiechu, ile szczęścia.

Ojciec mówi, że właśnie radość jest naszym podstawowym pragnieniem. Często jednak przygnębienie, smutek, żal, złość zasłaniają nam tą radość, to szczęście, w którym jest nasz Bóg.

„Być Polakiem to być radosnym”. Ile w moim życiu jest radości?

Czy sprawiam innym radość i czy dostrzegam, kiedy ktoś stara się mi sprawić radość?

Czy odczuwam radość ze spotkania z Bogiem i Maryją na modlitwie, Eucharystii?

Matka Boża chce, abyśmy w codziennym życiu znajdowali Boga we wszystkich naszych codziennych sprawach, a Ojciec Kentenich dodaje „Gdy znajdziecie Boga, znajdziecie prawdziwe szczęście”.

Prośmy Ojca Kentenicha – w dwa miesiące przed zawarciem z Nim Przymierza – aby pomógł nam w odnajdywaniu Boga w naszym codziennym życiu, aby nasz wzrok, nasza postawa, nasze słowa wyrażały radość i szczęście.

___________________________________________________________________________________________________________________

Modlitwa, która towarzyszy nam w trwającym Roku Ojca Kentenicha:

Boże nasz Ojcze,

Ty w Ojcu Kentenichu dałeś nam, napełnionego ogniem Ducha Świętego, Ojca i proroka, świadka i głosiciela Twojego posłannictwa w naszych czasach.

Prosimy Cię, daj i nam cząstkę jego założycielskiego ducha. Spraw, aby jego charyzmat był w nas tak żywy, abyśmy jego mocą mogli kształtować przyszłość Kościoła i społeczeństwa. Niech jego pragnienie odnowienia świata stanie się naszym pragnieniem.

Daj, abyśmy mocą przymierza miłości budowali nowy świat, w którym ludzie tworzą kulturę przymierza, wszędzie tam, gdzie żyją i działają.

Przedwieczny Ojcze, prosimy Cię, by Kościół włączył ojca Kentenicha w poczet świętych. Otwieraj dla niego i jego posłannictwa drzwi i serca wielu ludzi, aby mógł im wskazać drogę do Ciebie, który jesteś Pełnią życia. Prosimy Cię o to w łączności z Maryją, naszą Trzykroć Przedziwną Matką i Zwycięską Królową z Szensztatu. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Poprzedni wpis
30-lecie Sanktuarium Coenaculum w Opolu- Winowie
Następny wpis
Festiwal Młodzieży 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Fill out this field
Fill out this field
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.

Menu